relax

Skutočné bohatstvo Slovenska? Termálna voda a liečivé pramene. Po celom Slovensku nájdete desiatky kúpeľných miest a mestečiek – väčších aj menších, známych aj menej známych. Do ktorých kúpeľov sa vybrať, keď chcete relaxovať?

Piešťany

Sauna, vírivka, bazén, masáže. Kto by si nechcel užiť aspoň víkend zaslúženého relaxu? A najlepšie si taký poriadny relax užijete v kúpeľoch. Pôsobenie minerálnej vody je dobré pre naše telo aj myseľ a dokonalo sa tu uvoľníte. Kam si ale zájsť?
Kúpele v Piešťanoch patria u nás k tým najznámejším. Liečivé bahno aj moderné liečebné metódy obstoja aj so svetovou konkurenciou. Termálna minerálna voda má teplotu až 69 stupňov Celzia. Sírne bahno je zase skvelým pomocníkom pri liečbe pohybového aparátu, ale aj reumatických a nervových ochorení. Vyskúšajte bahenné zábaly, liečbu teplom alebo najrôznejšie masáže.
Po procedúrach choďte objavovať mesto, ktoré ponúka zábavu, kultúrne vyžitie aj krásne prechádzky kolonádou. Na svoje si tu prídu aj aktívny návštevnícky, a to na niektorom z turistických chodníkov alebo cyklotrás.

Dudince

Juhu Slovenska dominujú Dudince s teplou klímou a tichým prostredím. Ideálne miesto na únik od stresu a každodennosti. Kúpele v Dudinciach si obľúbili už rímsky vojaci – práve oni tu vraj vytvorili 32 kamenných bazénov, ktoré sú vytesané do travertínu. Termálna voda obsahuje v týchto kúpeľoch 6 dôležitých minerálov, ktoré pomáhajú nielen pohybovému ústrojenstvo, ale tiež sú ideálne na liečbu chorôb z povolania. Telo si odpočinie v saune, klasickej či nafukovacej vírivke alebo pri procedúrach ako vodoliečba či masáže.
Aj mesto ponúka veľa možností, ako tráviť čas po procedúrach. Zájdite si napríklad do Fitparku, oddýchnite si v kaviarni Smaragd 78 alebo sa prejdite po chodníku zdravia.

Nimnica

Kúpele v Nimnici patria k tým najmladším a nájdete ich neďaleko Púchova. Kúpele stoja od roku 1952, keď vznikli vďaka tomu, že pri stavbe vodnej nádrže bol objavený termálny prameň. Keďže sa zistilo, že voda pomáha uľaviť pri bolestiach kĺbov a svalov, rýchlo sa roznieslo, že prameň je liečivý. Minerálna voda obsahuje draslík, horčík, chlór, jód, sodík a ďalšie významné prvky a okrem pohybového aparátu vám pomôže aj pri problémoch s tráviacou, obehovou alebo dýchacou sústavou.
Zavítajte aj do soľnej jaskyne. V čitárni si doprajte ticho a pokoj, či už s knihou alebo bez. Poseďte si v kaviarni. Alebo navštívte Kursalon – bar s krbom a krásnou vyhliadkou má tiež k dispozícii bowling, stolný tenis, biliard a detský kútik.

Bardejov

Bardejovské kúpele nájdete uprostred prírody a historických aj kultúrnych pamiatok. Kúpele v Bardejove sa pýšia až 10 termálnymi prameňmi a jednou z najvýznamnejších vôd v Európe – prvé zmienky sú z roku 1247 a pre liečbu ich využívali napríklad aj Alexander I., manželka Napoleona alebo známa cisárovná Sissi.
Kúpeľná kolonáda vás dovedie k niekoľkým pitným prameňom – Herkules, Klára či Napoleon. Všetky vám pomôžu so žalúdočnými alebo dýchacími problémami. Nové sily načerpáte vo Wellness a Vodnom a Saunovom svete. Krásne prostredie je už len čerešničkou na torte.

Foto:Pexels.com
Reklamný článok