Kúpele Číž sa nachádzajú na južnom okraji stredného Slovenska pri maďarských hraniciach. Ležia v rovinatom kraji, v povodí rieky Rimavy, v nadmorskej výške 174 m n.m. Sú to jedny z menších slovenských žriedlových kúpeľov, ktoré ale návštevníkom ponúkajú liečivé účinky vzácne sa vyskytujúcej jódovej minerálnej vody, ktorá pozitívne pôsobí na cievne ochorenia a choroby pohybového ústrojenstva. Kúpele obklopené parkom sa nachádzajú v obci rovnakého mena. Širšie okolie kúpeľov je rovinaté, mierne zvlnené pahorkami.

Prírodné jódové kúpele Číž majú za sebou viac ako storočnú históriu. Význam  kúpeľov je založený predovšetkým na prírodnej jódovej liečivej vode. Liečivými účinkami  vody a balneologickou hodnotou prírodných prameňov sa čížsky prameň zaraďuje medzi najvzácnejšie v Európe. Je najbohatší  na soli, jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách nachádzajú zriedkavo.

Kúpele sú zamerané na liečbu dospelých a detí pri neurologických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, chorôb ciev a  stavoch po ich operáciách. Čížska liečivá voda má  priaznivé účinky i pri liečbe sklerózy multiplex. Výborné výsledky sa dosahujú pri liečbe pohybového aparátu detských pacientov, pri problémoch s nevyvinutým bedrovým krčkom i pri deťoch so skoliózou. Vo vlastnom areáli je poskytovaná aj hipoterapia - jazda na koníkoch.

kupele ciz uvod