Kúpele Kováčová sa nachádzajú v údolí Hrona na úpätí Kremnických vrchov v nadmorskej výške 290 m, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Kúpele ležia uprostred malého parku na okraji obce toho istého mena.

Patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a sú zamerané na liečbu niektorých ochorení pohybového ústrojenstva, stavov po úrazoch a ortopedických operáciách a na liečbu pacientov s niektorými organickými nervovými chorobami.Klíma v tejto oblasti sa dá charakterizovať ako utišujúca a sedatívna.

Poloha kúpeľov mimo mestkého ruchu a atmosféra kúpeľneho parku zaručujú optimálne podmienky na liečenie a podstatnou formou prispievajú k telesnej a duševnej relaxácii. Do okolia je možné podnikať turistické vychádzky, výlety bicyklami, jazdiť na koňoch, či športovo rybárčiť. Na výber máte tiež množstvo koncertov, výstav, tanečných zábav, autobusových výletov do okolia.

Liečebné využitie termálnej vody v Kováčovej začalo koncom 19. storočia. V továrni na výrobu železa Union vo Zvolene začali uskutočňovať prieskumné vrty na ťažbu uhlia, ktoré potrebovali na spracovanie železnej rudy. V roku 1898 pri jednom z vrtov pri hĺbke 405 metrov narazili prieskumníci na horúci prameň, ktorého teplota vody bola 45 °C.

kupele kovacova