Kúpele Brusno sa nachádzajú na strednom Slovensku, na Horehroní, 21 km od Banskej Bystrice smerom na Brezno. Ležia v jednom z postranných zalesnených údolí Slovenského Rudohoria v nadmorskej výške 435 m. Úzka dolina, v ktorej sa kúpele nachádzajú je obkolesená ihličnatými lesmi a v južnej časti prechádza do strmých svahov. Z kúpeľov je krásny pohľad na Nízke Tatry. Kúpeľné miesto sa nachádza v oblasti s miernou, teplou a pomerne vlhkou podhorskou klímou.

Minerálne vody sú liečivé, vhodné na indikácie niektorých zažívacích chorôb, najmä obličiek, pečene, žalúdočných a črevných porúch. Okrem zažívacích ťažkostí sa v Brusne môžu liečiť aj srdcovo - cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva.

Prírodným liečebným prostriedkom v kúpeľoch je prírodná liečivá voda. Vyvierajú tu minerálne pramene stredne mineralizovaných, uhličitých, síranovo-hydrogénuhličitanových, vápenato-horečnato-sodných, slabo kyslých, studených, hypotonických minerálnych vôd.

Základom liečby sú dávkované pitné kúry prírodných liečivých vôd. Ich zloženie je bohaté na minerály, preto ju kúpele expedujú po celom Slovensku pod názvom „Prírodná liečivá voda Brusnianka“ plnené z prameňa Ondrej.

kupele brusno uvod