Prírodné liečivé zdroje

Prírodným liečivým prostriedkom v Kováčovej je sírano-hydrouhličitanová, vápenato-horčíková, hypotonická termálna voda s teplotou 48,5°C. Vyviera geologickým vrtom z hĺbky 502 m. Kováčovská minerálna voda s obsahom vápnika, horčíka, síranu, hydrokarbonátu a s obsahom 850 mg/lit. voľného kysličníka uhličitého patrí k skupine minerálnych prameňov rozsiahleho termálneho, tzv. zvolensko-badínskeho neogénneho bazénu. Kapacitou 3000 litrov vody za minútu patrí žriedlo v Kováčovej medzi najvýdatnejšie na Slovensku. Fyzikálne a chemické vlastnosti jeho termálnej vody sú mimoriadne priaznivé na balneologické využitie.


Náš TIP: BIO masáže

Deväť kvetov – mimoriadne účinný olej na unavený a boľavý chrbát, stuhnuté svaly a kĺby, prináša úľavu pri svalovom napätí a únave, prekrvuje, prehrieva a zmierňuje opuchy
Maratónec – ideálny pre nohy unavené po zvýšenej telesnej námahe a záťaži, odstraňuje bolesti, zmierňuje kŕče, opuchy, skvele pomáha pri drobných poraneniach
Body fit – Ideálny pre starostlivosť o pokožku a svaly pri športe a fitness. Používa sa pred telesnou aktivitou aj po nej. Pred veľkou svalovou záťažou dobre zahrieva a prekrvuje pokožku aj svaly.


 

Indikácie

V súčasnosti je pre kúpele v Kováčovej indikovaná liečba pacientov s chorobami pohybových ústrojov a niektorými nervovými chorobami. Z chorôb pohybových ústrojov sú indikované stavy po úrazoch, najmä po zlomeninách a ortopedických operáciách, nezápalové ochorenia kĺbov a chrbtice (artrózy, spondylózy a spondylartrózy s platničkovým syndrómom), mimokĺbové formy reumatizmu (bolestivé stavy šliach, šľachových úponov, svalov a väziva), následné stavy po infekčných artritídach, postupujúci zápal kĺbov a postupné tuhnutie chrbtice (Bechterevova choroba).

Z nervových chorôb sú indikované koreňové syndrómy podmienené chorobami chrbtice (spondylózou, spondylartrózou, platničkovým syndrómom a vývojovými chybami) a bolestivé afekcie periférnych nervov (plexitídy, polyneuritídy, radikulitídy) po odznení akútneho štádia.

Metódy liečby

Základnú kúpeľnú liečbu v termálnych vodách bazénových a vaňových kúpeľov doplňujú masáže, procedúry fyzikálnej terapie, parafínové zábaly, elektroliečba, podvodná a reflexná masáž, komplexná rehabilitačná terapia a potrebná medikamentózna liečba.

Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image

Kováčová je vďaka svojej polohe a jedinečnej športovej infraštruktúre rajom pre aktívnych ľudí. Vodné športy, plávanie, tenis, jazdectvo, turistika, cykloturistika – to je len časť ponuky, ktorú tu nájdete.