Prírodné liečivé zdroje

Vznik Bardejovských Kúpeľov podmienili vývery prírodných liečivých minerálnych vôd typu alkalicko-slaných, železnatých kyseliek. Z výsledkov chemických rozborov i z dlhoročných praktických skúseností vyplýva, že bardejovská minerálna voda môže svojou balneologickou hodnotou úspešne súťažiť aj s najznámejšími minerálnymi vodami tohto druhu.

Indikácie

V Bardejovských Kúpeľoch je možné liečiť tieto indikácie, ktoré sú určené zákonom: Onkologické choroby, Choroby obehového ústrojenstva, Choroby tráviaceho ústrojenstva, Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, Netuberkulózne choroby dýchacích ciest, Choroby obličiek a močových ciest, Choroby z povolania.

 

Metódy liečby

Prírodné podmienky určujú a aj rozširujú liečebné možnosti a tým aj neobvyklé široké indikačné zameranie Bardejovských Kúpeľov. Hlavným bohatstvom kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území.

Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie.

Sample Image
Termoterapia
Pri aplikácii termoterapie sa využívajú prírodné liečivé zdroje, ako aj umelé fyzikálne tepelné zdroje. Medzi termoterapeutické liečebné metódy, ktoré sa v kúpeľoch využívajú, patrí aplikácia parafínu, rašeliny, infračerveného žiarenia, sauny, elektromagnetických vĺn.

Sample Image
Dietoterapia – obmedzenie negatívneho vplyv nesprávneho stravovania na diagnózu pacienta.

Klimatoterapia – využívajú sa hlavne pri terénnych kúrach po vyznačených trasách, kyslíkovej dráhe a pri športových aktivitách.

Sample Image
Vodoliečba
minerálne a perličkové kúpele, vírivé kúpele, prísadové kúpele, sauna fínska, turecký parný kúpeľ,škótske streky, striedavý šliapací kúpeľ.

Pitné kúry minerálnymi vodami.

Sample Image
Fototerapia – pomocná terapia – využitie solária.

Sample Image
Uhličité terapie – inhalácie a plynové injekcie

Sample Image
Peloidoterapia a parafinoterapia
parafínové obklady a rašelinové zábaly.

Sample Image
Elektroterapia a magnetoterapia
ultrazvuk, horské slnko, infražiariče, diatermia, diatrón, magnetoterapia, končatinový galvanický kúpeľ, fyaction a interferenčné prúdy.

Sample Image
Liečebné inhalácie
Veľmi obľúbené sú skupinové inhalácie, kde sa odporúča spievanie, aby tak dochádzalo k lepšiemu účinku inhalácií. Na inhalácie sa používa minerálna vod z prameňa Herkules. K novším procedúram patrí oxygenoterapia - aplikácia čistého kyslíka, ktorý sa vdychuje z koncentrátov kyslíka vzduchu.

Sample Image
Rehabilitácia
cvičenie v bazéne, voľné plávanie, cvičenie pri hudbe, kalanetika, joga, terénne kúry - vychádzky pod dohľadom odborného personálu cez lesopark kúpeľov, lyžovanie na bežkách - v zimných mesiacoch. Samostatnú časť rehabilitácie tvoria masáže

 

Minerálne pramene

 

Herkules
čo do obsahu minerálnych látok a kysličníka uhličitého je najsilnejším prameňom na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest, taktiež je veľmi účinný pri cukrovke.

Hlavný
kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi.

Lekársky
alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Anna
voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej. Používa sa na liečenie: žalúdočná dyspepsia, chronické choroby slinivky brušnej, choroby horných dýchacích ciest.

Klára
voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Napoleon
voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie: choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene.

Alžbeta
s malým obsahom sodíka sa veľmi osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

 

Kolonádny
vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.