Prírodné liečivé zdroje

Na liečebné účely sa v Nimnici používa minerálna voda z viacerých prameňov, ktoré sa okrem priehradného žriedla novo navŕtali. Všetky nimnické pramene dávajú prírodnú liečivú, hydrogen - uhličitanovú, sodnú, uhličitú, studenú (10 - 15 °C) hypotonickú minerálnu vodu. Okrem draslíka, dusíka, vápnika, kremíka a chlóru obsahujú aj jód a voľný oxid uhličitý. Napriek krátkej existencii nimnických žriediel, majú už dnes povesť minerálnych prameňov vzácnych liečivých vlastností.

Indikácie

V Nimnici sa liečia tieto choroby: Onkologické choroby, Choroby obehového ústrojenstva, Choroby tráviaceho ústrojenstva, Choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou, Netuberkulózne choroby dýchacích ciest, Nervové choroby, Choroby pohybového ústrojenstva, Ženské choroby, Choroby z povolania.

 

Metódy liečby

Nimnická minerálna voda sa od žriediel vedie potrubím až k ubytovacím a liečebným objektom, kde sa používa na pitné kúry. Pretože nimnická minerálna voda obsahuje veľa voľného oxidu uhličitého, zriadili v kúpeľoch i vaňové oddelenie pre uhličité kúpele, ako doplnok komplexnej kúpeľnej liečby. Z balneoterapeutických zariadení majú kúpele k dispozícii inhalatórium, kde sa podávajú inhalačné kúry nimnickou minerálnou vodou, antibiotikami a silicami. Pitnú, inhalačnú a medikamentóznu liečbu v Nimnici doplňuje ďalej vodoliečba a procedúry fyzikálnej terapie. Podáva sa krátkovnlnná diatermia, ionoforéza, galvanizácia, faradizácia, horské slnko, solux a i. Dôležitú zložku komplexnej kúpeľnej liečby tvorí liečebná výživa a rehabilitačný telocvik.

Sample Image
Bazén

Sample Image
Bazén

Sample Image
Cvičenie

Sample Image
Balneoterapia

Sample Image
Elektroliečba

Sample Image
Vodné masáže

Soľná jaskyňa

Sample Image

Špecifická mikroklíma soľnej jaskyne napomáha pri liečbe horných a dolných dýchacích ciest (zápaly hrdla, prínosové dutiny, chronická nádcha), zníženej činnosti štítnej žľazy, ochorení zažívacieho traktu, dermatologických ochorení (kožné alergie, psoriáza, atopický ekzém), neurózy, stresu a vyčerpanosti, alergií, astmy.

Sample Image